NAMENA PROIZVODA: PN4 bakterija je izolovana iz spontane malolaktične fermentacije Pinot Crnog, od strane Instituta San Michele u Trentinu, Italija, kojom se dobija snažnija struktura vina. Odlikuje se sposobnošću da obavi malolaktičku fermentaciju u teškim uslovima koji vladaju u crnim i belim vinima kao što su nizak pH, visok alkohol i SO2. Posebno dobru efikasnost ima u jače strukturiranom Pinotu Crnom, ali se može upotrijebiti i za Chardonnay.
EFEKAT NA ŠIRU I VINO: U crnim vinima je poznato da doprinosi strukturi i pikantnosti, dok u belim vinima može da doprinese ukus maslaca i pojačan osećaj u ustima. Proizvodnja diacetila, nisko u koinokulaciji, umereno do visoko u sekvencijalnoj inokulaciji
DOZIRANJE:
UPUTSTVO ZA UPOTREBU: Moguća je direktna inokulacija u mošt ili vino bez rehidracije. Da biste inokulirali, dodajte direktno sadržaj jedne kesice u mošt u fermentaciji ili u vino pred kraj alkoholne fermentacije. Zatim promešajte nežno za ravnomerno raspoređivanje bakterija.
Za bolju distribuciju bakterija u rezervoaru preporučujemo sledeće:
Sadržaj rehidrata u jednoj kesici u čistoj vodi bez hlora na 20 ° C, maksimalno 15 minuta. Onda,
dodajte direktno u mošt u fermentaciji ili vinu pred kraj alkoholne fermentacije i promešajte
nežno za ravnomerno raspoređivanje bakterija.
Direktna inokulacija je moguća. U cilju najboljih rezultata preporuje se sledeće:
- Inokulacija posle alkoholne fermentacije
- Rehidrirati pakovanje bakterija u 20 puta više nehlorisane vode zagrejane na 20°C i držati ih 15 minuta.
- Dodati direktno u vino pri kraju alkoholne fermentacije, zatim nežno promešati u cilju ravnomernog rasprostiranja bakterija u vinu i minimalnog upliva kiseonika.
- Nadgledajte malolaktičku fermentaciju.
- Stabilizujte vino kada je malolaktička fermentacija (MLF), gotova.
- Preporučena temperatura :
- Belo / roze vino: od 16 do 20° C.
- Crveno vino: od 17 do 25° C.
Ako se radi o otežanim uslovima (visok alkohol > 14.5 vol, ili nizak pH < 3.1, visok SO2 > 45 mg/l): temperatura treba biti od 18 do 22°C.
Proveravajte aktivnost malolaktičke fermentacije (utrošak jabučne kiseline) svakih 2 do 4 dana.
Ko-inokulacija (simultano sa alkoholnom fermentacijom)
- Dodavanje kvasca
- Rehidrirajte izabrani selekcionisani kvasac prema uputstvu za njegovu upotrebu. Poželjno je uz upotrebu Go Ferm Protect-a i ubacite u širu.
- Dodavanje bakterija
Zavisno od količine dodatog SO2 prilikom muljanja:
- Sumporisanje < 5 gr/hL : sačekati 24 sata pa dodati bakterije.
- Sumporisanje 5-8 gr/hL : sačekati 48 sati pa dodati bakterije
- Rehidrirajte kesicu bakterija u 20 puta više nehlorisane vode nego što je njihova težina zagrejane na 20°C najduže 15 minuta i ubacite u vino i dobro promešajte.
- Pažljivo nadgledajte temperaturu šire priliko dodavanja bakterija jer ona mora biti ispod 30°C (kada je alkohol < 5% vol) i ispod 27°C kada je dostignut nivo od 10% vol alkohola.
- Dodavanje kompleksne hrane za bakterije se preporučuje kada se obavi 1/3 alkoholne fermentacije.
- Pratite utrošak jabučne kiseline i prisustvo isparljivih kiselina.• Ako do malolaktičke fermentacije dođe tokom alkoholne fermentacije i do neočekivanog rasta isparljivih kiselina treba dodati Bactiless (20-50 g / hL).
- Zatvorite vino posle alkoholne fermentacije u odnosu na vazduh.U protivnom pretočite i stabilizujte vino posle alkoholne fermentacije.
- Proizvodi: LALLEMAND S.A.S. podružnica Lallemand Inc. Saint Simon, Francuska
Uvoznik za Republiku Srbiju: Enovitis doo, Topola, Srbija.